Czy gra z kulkami jest trudna? Wydaje się, że nie. Prawda? Ot, zestawić trzy lub więcej jednakowe elementy obok siebie. To nie wydaje się być żadną filozofią. Wystarczy zacząć i widać, jakie to łatwe. Jeśli ktoś jednak myśli, że to bardzo prościutka gra, to bardzo się myli. Przede wszystkim, warto wspomnieć o tym, że bardzo łatwa to ona jest jedynie na początku. Wystarczy pograć trochę dłużej i już tak łatwo nie jest. Coraz trudniej jest zestawiać ze sobą elementy w tym samym kolorze, coraz więcej pojawia się ich na planszy. W końcu nie ma jak się poruszać i to jest koniec gry z kulkami, trzeba zacząć od nowa albo odłożyć rozrywkę do innego dnia, kiedy będzie na nią czas.
Więc to nie jest gra prosta. Ona taka się wydaje na początku i jest łatwa przez pewien czas, ale później dochodzi się do takiego momentu, kiedy jest już bardzo trudno. Ale można się pocieszyć, że im częściej zagląda się do gry kulki, tym staje się ona łatwiejsza. Wiadomo, trening czyni mistrza. Gra należy do kategorii gier logicznych. Czy uzna się ją za łatwą, czy za trudną będzie też zależało więc od stopnia wytrenowania szarych komórek u gracza. Im sprawniejszy umysł, tym idzie lepiej. Jeśli wiedzie się kiepsko, to może zamiast rezygnować tym bardziej polubić tego typu gry, właśnie po to, by umysł potrenować. Trzeba się wtedy pogodzić z tym, że przez pewien czas nie będzie łatwo. Jak ktoś często gra w gry logiczne, to gry kulki nie będą mu się wydawały trudne.
Radzenie sobie z grą kulki będzie też zależeć od sprawności umysłu w danym momencie. Jak się zasiądzie do gry kulki lub innej wymagającej gry logicznej w momencie przemęczenia, to i gorzej może ona iść. Jeśli taka osoba spróbowałaby wtedy zagrać pierwszy raz, to nie biorąc tego faktu pod uwagę, mogłaby się niepotrzebnie zrazić do danej gry. Lepiej spróbować zagrać w nią w innym czasie, a w momencie pewnego przemęczenia ,czy dekoncentracji pograć sobie w mniej wymagającą grę zręcznościową polegającą przykładowo na likwidowaniu kolorowych bąbelków.