Gry logiczne sudoku

Jest to pochodząca z Japonii gra, która stosunkowo niedawno zdobyła wielką popularność w Europie . Jej zaletą jest niezwykła prostota, dzięki czemu zagrać można w nią niemal w każdym miejscu. Właściwie wystarczy nam tylko kawałek kartki i ołówek. Sudoku różni się również od innych łamigłówek tym że przy jej rozwiązywaniu nie musimy wykonywać żadnych obliczeń matematycznych. Sprawia to, że wielu początkujących graczy odnosi mylne pierwsze wrażenie myśląc ,że jest to bardzo prosta do rozwiązania zagadka matematyczna. A tak naprawdę bez ogromnej cierpliwości, logicznego myślenia oraz odrobiny wolnego czasu będzie to zadanie bardzo trudne.

Diagram klasycznego Sudoku podzielony jest na dziewięć kwadratów. A każdy z tych kwadratów podzielony jest na dziewięć pól. Zadaniem grającego jest wypełnienie wszystkich 81 pól, na które podzielony jest diagram sudoku cyframi od 1 do 9. Jak już wcześniej pisałem diagram sudoku podzielony jest na kwadraty. Na początku gry w niektóre z nich są już wpisane pewne cyfry. Jednak nie wszystkie pola są wypełnione i tutaj właśnie zaczyna się zabawa. Rozwiązujący łamigłówkę musi dopasować odpowiednie liczby do tych już istniejących. Trzeba to robić bardzo umiejętnie, zgodnie z zasadami sudoku.

diagram sudoku

A oto zasady Sudoku w pigułce. Zadaniem gracza jest wypełnienie wszystkich 81 kwadratów, na które podzielony jest diagram cyframi od 1 do 9. W każdym rzędzie i każdej kolumnie diagramu dana cyfra nie może się powtarzać, to znaczy, że może wystąpić jedynie raz. Identycznie jest w każdym z dziewięciu mniejszych kwadratów – cyfry zawarte w małych kwadratach również nie mogą się powtarzać. Sudoku podobnie jak inne gry logiczne takie jak mahjong, zuma, szachy, warcaby doczekało się wersji komputerowej. W Internecie istnieje również wiele darmowych serwisów poświęconych tej fantastycznej łamigłówce oferujących nam ponad kilkaset tysięcy diagramów o różnym stopniu trudności. W ostatnich latach dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi do Internetu mało znane gry logiczne zdobyły tysiące wielbicieli na całym świecie.