REKLAMA

Pasjans Freecell

Opis gry:

Pasjans Freecell to gra karciana rozgrywana za pomocą jednej talii kart, polegająca na ułożeniu wszystkich kart na czterech polach widocznych u góry po prawej. Na każdym z tych pól, karty w odpowiednim kolorze należy układać w kolejności rosnącej, od asa do króla. Zbudowanie czterech kompletnych stosów oznacza zwycięstwo.

W grze Pasjans Freecell już na samym początku rozgrywki, wszystkie karty są rozdane do 8 kolumn i odkryte, co pozwala na dokładne zaplanowanie każdego kolejnego ruchu. Przed rozpoczęciem gry warto sprawdzić położenie wszystkich niskich kart typu asy i dwójki. Pozwoli to na opracowanie odpowiedniej strategii.

Karty w ośmiu kolumnach należy układać malejąco, naprzemiennie kolorami (np. czarna – czerwona – czarna). Między kolumnami można przenosić pojedyncze karty oraz poprawnie ułożone sekwencje kart o ile pozwoli na to liczba wolnych pól i pustych kolumn. Puste miejsce po kolumnie można ponownie wykorzystać i wypełnić dowolną kartą lub sekwencją.

Podczas układania pasjansa Freecell warto korzystać z czterech wolnych pól widocznych u góry po lewej – freecell. Każde z nich może przechować pojedynczą kartę. Oczywiście kartę tą można w odpowiednim momencie wykorzystać i przenieść do kolumny lub na pole końcowe, a wolne pole ponownie zapełnić inną kartą z układu. Dzięki temu można łatwo dotrzeć do problematycznych kart uwięzionych w kolumnach.

ZAKRĘCONA STRZAŁKA – cofanie ruchu