REKLAMA

Pasjans Pająk

Opis gry:

Pasjans Pająk należy do grona najpopularniejszych gier karcianych po jakie sięgają gracze na całym świecie. Rozgrywany jest za pomocą dwóch tali kart, czyli 104 kart. Na samym początku gry, część przetasowanych kart rozkładana jest w 10 kolumnach. W pierwszych czterech kolumnach z lewej układa się sześć po kart, a w kolejnych po 5 kart, Ostatnia karta w każdej kolumnie jest odkryta. Pozostałe karty układa się w pięciu stosach rezerwowych. Każdy stos rezerwowy zawiera 10 kart.

Celem gry Pasjans Pająk jest ułożenie wszystkich kart w sekwencjach od króla do asa w kolorze. Każda kompletna sekwencja zostaje przeniesiona na stos końcowy. Ułożenie 8 kompletnych sekwencji w dozwolonym czasie, oznacza wygraną. Karty w kolumnach należy układać malejąco, niezależnie od koloru, lepiej jednak od razu budować sekwencje w kolorze. Między kolumnami można przenosić pojedyncze karty, lub sekwencje kart w kolorze, czyli karty w jednym kolorze, ułożone malejąco. Na pustym miejscu można położyć dowolną kartę lub sekwencję.

W trakcie gry należy rozdać wszystkie karty rezerwowe zebrane w 5 stosach, są one niezbędne do zbudowania wszystkich sekwencji. Klikniecie na stosie spowoduje rozdanie 10 kart rezerwowych. Do każdej kolumny zostanie dodana jedna odkryta karta. Dodatkowe karty zostaną rozdane, gdy na planszy nie będzie pustych kolumn.

Pasjans Pająk posiada trzy warianty gry o różnym stopniu trudności. Jest więc grą karcianą idealną zarówno dla początkującego oraz średnio zaawansowanego gracza jak i również dla każdego eksperta. Poziom trudności gry uzależniony jest od liczby kolorów kart używanych w grze. Na samym początku gry należy wybrać jeden z nich. Gra jednym kolorem jest najłatwiejsza, natomiast gra czterema kolorami jest najtrudniejszym wariantem pasjansa pająka.